poniedziałek, 2 lipca 2018

Klasyka książek dla dzieci i młodzieży - lektury szkolne i nie tylko.


Na rynku wydawniczym, co miesiąc,  pojawiają się nowe propozycje książek dla dzieci i młodzieży. Jedne są naprawdę świetne, natomiast inne zostaną bez wątpienia zapomniane i szybko znikną z półki w naszym domu. Jest jednak klasyka książek dla dzieci i młodzieży - lektury szkolne i nie tylko, które powinny zagościć w naszych biblioteczkach domowych. Są to książki, którym upływ czasu nie przeszkadza przekazywać swoim czytelnikom wspaniałej treści z pięknymi przesłaniami.
Oto kilka przykładów takiej klasycznej literatury dla dzieci i młodzieży.

Pierwszą z nich są „Dzieci z Bullerbyn”Astrid Lindgren, która z pozoru jest miłym opowiadaniem o dzieciach mieszkających koło siebie i bawiących się z sobą. Pod tym pozornie banalnym obrazkiem kryją się bardzo ważne tematy takie jak prawdziwa przyjaźń, nie tylko dzieci, również osób dorosłych. Autorka kładzie duży nacisk na rodzinę. Pokazuje jak ważna w życiu każdego człowieka jest pełna, kochająca się rodzina oraz poszanowanie dla starszych członków rodu. Autorce nie był również obojętny los zwierząt. W swojej książce stara się uświadomić czytelnika, że nie wolno krzywdzić żadnych zwierząt. Jak widzicie lektura tej książki przekazuje dzieciom wiele pozytywnych wartości jakimi powinniśmy kierować się w swoim życiu.Kolejnym świetnym przykładem dobrej klasycznej literatury jest „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy. Jest to lektura klasy czwartej, którą moja córka przeczytała już w drugiej klasie i bardzo jej się spodobała. Ta baśniowa opowieść pokazuje jak ważny jest wzajemny szacunek bez względu na wiek. W Akademii Pana Kleksa każdy uczeń jest traktowany sprawiedliwie, każdy jest zauważony, dzięki temu uczniowie szanują swojego mentora i nie ma pomiędzy nimi kłótni, czy zazdrości. Dodatkowo przedstawiony jest problem znęcania się nad zwierzętami oraz poruszona kwestia szacunku do rodziców.Czy jest ktoś , kto nie zna lektury „Mały książę” Antoine de Saint-Exupery. Myślę, że nie ma takiej osoby. Są osoby, które wracają do niej regularnie ceniąc w niej szczerość w jaki zostały pokazane dwa światy: dziecięcy i dorosły. Czytając ją możemy przypomnieć sobie jak ważny w życiu jest altruizm, miłość, przyjaźń, natomiast wartości materialne i władza nie są najważniejsze. Mały książe to przepiękna literatura dla dzieci i dorosłych.

Okres wojny to czas, który nie powinien wracać, ale nie powinniśmy o nim nigdy zapomnieć. Tą ważną tematykę porusza książka „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Dzisiejsza młodzież, tak beztroska, może poznać w jak trudnych warunkach dorastali ich rówieśnicy podczas wojny. Jak szybko musieli dojrzeć. Powieść ukazuje jakimi wartościami kierowali się ówcześni młodzi ludzie czyli: patriotyzm, męstwo, odwaga i bezwarunkowe poświęcenie się dla dobra ojczyzny i rodziny.
Innym przykładem dobrej literatury klasycznej dla młodzieży są „Chłopcy z placu broni” Ferenca Molnaraw której najbardziej widoczny jest motyw przyjaźni oraz wzajemnych stosunków w grupie rówieśników. Co młody człowiek jest w stanie zrobić, żeby czuć się akceptowanym przez innych członków grupy i czy to jest naprawdę tego warte?


Kontynuując tematykę związaną z młodzieżą kolejną książką , którą warto zapamiętać jest „Sposób na Alcybiadesa”Edmunda  Niziurskiego w której poruszony jest problem oszukiwania w szkole i pokazane późniejsze dylematy moralne tych uczniów oraz strach przed konsekwencjami. Myśl, że taka przestroga przyda się młodzieży w każdym wieku oraz uświadomieni, że tylko własną pracą jesteśmy w stanie do czegoś dojść.

 Jak widzicie klasyka to nie tylko niezrozumiałe i nudne utwory, lecz również ciekawe, pełne humoru powieści, które mają w sobie bardzo wartościowe przesłania dla młodych czytelników.

A wy jakie najbardziej lubicie klasyczne utwory literackie dla dzieci lub młodzieży?


*Post powstał we współpracy z marką Nieprzeczytane.pl
TOP