piątek, 11 maja 2018

Kości obfitości - gra od Board&Dice

Na polski rynek niedawno zawitał nowy wydawca Board&Dice. W ramach zapoznania się dostaliśmy jego jedną z gier pod tytułem Kości Obfitości. Nie znajdziecie w niej planszy, ani kart. Główną rolę grają w niej kości.W skład gry wchodzą:
- 2 bloczki arkuszy do gry
- 1 Świnkoznacznik pierwszego gracza
- 9 kostek w trzech kolorach
- 4 ołówki


Celem gry jest posadzenie jak największej ilości warzyw w swoim ogródku i zdobycie za nie jak największej liczby punktów. Ile za dane warzywo zdobędziecie punktów odpowiada ryneczek. Tak jak pisałam wcześniej, w grze jest 9 kostek w 3 kolorach, które odpowiadają 3 warzywom: sałacie, marchewce i pomidorom.Pierwszy z graczu rzuca wszystkie kostki i tak tworzą się dostępne warzywa do zasadzenia na arkuszu do grania. Po kolei każdy z graczy wybiera sobie z tej puli jedno warzywko i sadzi je, lub karmi nim świnkę. Warzywa muszą być zasadzone w kratkach odpowiadających ilości oczek na kostce i dodatkowo muszą przylegać, w pionie, lub poziomie, do innych warzyw z tego samego gatunku. Jak widzicie uprawa ogródka nie jest taka prosta i wymaga pomyślenia. Gdy nie możemy nigdzie posadzić wybranego warzywka karmimy nim świnkę. Gdy skreślimy 6 kółek koło świnki możemy wykorzystać super moc i w dowolnym momencie zmienić wartość na wybranej przez nas kostce o 1 w górę lub w dół. Gdy zostanie ostatnia kostka w grze, nikt jej nie bierze tylko skreślamy jedno kółko na ryneczku odpowiedniego koloru, czyli warzywa. Gdy kończy się tura, należy rzucić kostkami jeszcze raz. Gra kończy się gdy którykolwiek z graczy:
- wypełni każde pole w swoim ogródku
- nakarmi swoją świnkę do syta
- skreśli wszystkie 6 kółek na którymkolwiek ze swoich ryneczków
Ile punktów zdobędziemy za dane warzywko decyduje sytuacja na ryneczku, dlatego grając w tą grę należy bacznie przyglądać się sytuacji i dostosowywać swoje poczynania rolnicze do zaistniałej sytuacji. Tylko bystry i strategicznie myślący gracz odniesie sukces w tej grze,.Bezmyślne sadzenie nie doprowadzi nas do upragnionego zwycięstwa. Moim zdaniem jest to świetna propozycja dla osób, które lubią myśleć, kombinować, psuć szyki innym i wiedzą kiedy odpuścić sadzenie, tak żeby później zasadzić coś z większą dla siebie korzyścią. Oczywiście w grze jest pewien element losowości, ale grunt to umiejętność strategicznego myślenia i przewidywania ruchów przeciwnika.


Oprócz samej rozgrywki jest jeszcze jedna rzecz, która podoba mi się w tej grze. Mam na myśli przejrzystość zasad, które w prosty sposób są opisane w instrukcji. Od pewnego czasu bardzo na tę kwestię zwracam uwagę, bo źle napisana instrukcja potrafi odstraszyć graczy nawet od najfajniejszej gry. Tutaj ten problem nie występuje, już przy pierwszym czytaniu bez problemu zrozumiecie zasady gry.

Jeżeli jesteście fanami gier strategicznych, to Kości Obfitości - gra od Board&Dice powinna was zaciekawić i wciągnąć w świat rolnictwa. Gra jest mała i poręczna, zatem możecie ją wziąć ze sobą na piknik lub na wyjazd. Jeżeli zaciekawiła was ta propozycja to znajdziecie ją np TUTAJ 


Wiek graczy: +8 lat
Liczba graczy: 2 - 4 os.
Cena od: 59,95 zł 
Wydawnictwo: Board&Dice

11 komentarzy

 1. Wygląda fajnie i jest dość poręczna, co w obliczu zbliżających się wakacji jest dużym atutem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ale świetnie się prezentuje- możną ja w zasadzie wszędzie zabrać

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale pięknie się prezentuje! Chętnie bym zagrała :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zupełnie nie znam, ale wygląda znakomicie. Świetna rozgrywka i zajęcie dla dziecka.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ładnie wydana gra :) sama bym w nią zagrała ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nigdy nie bylam mistrzynią gier strategicznych - także jak młody podrośnie to na bank będzie mnie w to ogrywał ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wygląda ciekawie. Fajnie, że zajmuje mało miejsca.

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiamy gry planszowe, a ta wygląda na bardzo ciekawą :) Czeka nas niedługo wyjazd na wakacje, więc na pewno rozważę jej zakup, żebyśmy w razie nie-pogody nieli jakąś alternatywe :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Ale super, bardzo podoba mi się ta gra! Jak byłam mała, to miałam nieco podobną, gdzie hodowało się rośliny i sprzedawało na targu i do dziś ją pamiętam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nawet nie wiedziałam że taka fajowa!

  OdpowiedzUsuń
 11. Pierwszy raz spotykam się nią- wygląda ciekawie ;-)

  OdpowiedzUsuń

Z góry dziękuję za wszystkie komentarze :) Agnieszka


TOP