środa, 25 kwietnia 2018

Jak wybrać najlepsze kolonie dla dzieci.


Nastaje taki czas w życiu każdego rodzica i dziecka, gdy zaczynamy się zastanawiać, czy już można wysłać dziecko samo na kolonie. Każdy rodzic jest pełen niepokoju i wątpliwości, a w jego głowie rodzi się mnóstwo pytań na które próbuje znaleźć odpowiedź. Na jedne pytania musimy sobie sami odpowiedzieć, na inne zaś mogę pomóc znaleźć wam odpowiedź.
W pierwszej kolejności nasuwa nam się pytanie czy nasze dziecko jest już gotowe do samodzielnego wyjazdu? Tak naprawdę każdy rodzic powinien poszukać tej odpowiedzi w głębi siebie. To normalne, że martwimy się o nasze dziecko, ale należy zaufać swojej intuicji i zdrowemu rozsądkowi. Jeżeli nasz 6 latek jest już samodzielny, nie boi się przebywać z nieznanymi mu ludźmi, umie liczyć i wiecie, że sobie poradzi, to czemu nie? Dla jednych dzieci wyjazd w wieku 6 lat nie będzie problemem, natomiast w innym przypadku nawet 9 latek może sobie w takiej sytuacji nie poradzić. Jeżeli już decydujemy się na wysłanie dziecka na kolonie to powinniśmy dobrze się do tego przygotować. Co to znaczy dobrze się przygotować? Po pierwsze należy znaleźć odpowiednie biuro specjalizujące się w organizowaniu kolonii dla dzieci. Musi być sprawdzone i mieć dobrą opinie. 

Szukając kolonii należy kierować się upodobaniami naszego dziecka np. moja Patrycja z chęcią pojechałaby na kolonie z zajęciami dla młodych artystów, takie jak Kolonia Letnia Fabryka Pasji, które znalazłam na stronie Kochamykolonie.pl Przeglądając ich ofertę okazuje się, że dla każdego znajdzie się coś fajnego np.
- kolonie taneczne i akrobatyczne,
- kolonie dla wielbicieli ekstremalnych przygód,
- kolonie tylko dla dziewczyn
- obóz konny
- obóz żeglarski
- obóz kajakowo - rowerowy
- obóz wędkarski
- obóz hulajnogowy
- obóz dla fanów lego, 
- obóz dla robotyka z Legolandem
- kolonie mix, czyli zajęcia z różnych dziedzin takich jak sport, plastyka, muzyka
- kolonie z rodzicamiMogłabym tak wymieniać i wymieniać, ale lepiej sami zajrzyjcie na stronę Kochamykolonie.pl.  Zobaczycie, że wybór jest ogromny, dopasowany do zainteresowań i wieku dzieci.


 Gdy wejdziemy w konkretną ofertę, znajdziemy w niej: opis kolonii (gdzie będzie się odbywał, przedział wiekowy dzieci, co zawiera w sobie cena - patrzmy czy jest wliczone ubezpieczenie w cenę kolonii), zakwaterowanie (zdjęcia obiektu, położenie, atrakcje w obiekcie, wyżywienie), program (zajęcia podstawowe plus zajęcia fakultatywne i wycieczki), transport (informacje skąd i o której odjeżdża autobus).
Gdy już mamy zarezerwowany konkretny obóz, lub kolonię, należy wypełnić wszystkie dokumenty, które są dostępne na stronie organizatora. Każdy uczestnik kolonii musi mieć ze sobą tzw. Kartę kolonijną w której zawarte są takie informacje jak stan zdrowia, szczepienia, uwagi. Jak spakować dziecko na kolonie? Oprócz takich rzeczy jak ubrania, buty, przybory higieniczne, zabezpieczenie przed deszczem, na stronie organizatora znajdziecie podpowiedzi o czym należy pamiętać np. strój kąpielowy, klapki, czepek. Wszystko zależy od wybranego  przez nas profilu kolonii. Najważniejsze jest, aby spakować dziecko w plecak, który będzie mógł sam przenieść z autokaru do miejsca zakwaterowania, ponieważ opiekunowie nie są w stanie nieść 40 toreb. Bagaże oklejane są naklejką, tak aby nie pomyliły się. Podróż. Pamiętajmy, że podróż autokarem trwa dłużej niż jazda samochodem. Jeżeli dziecko ma chorobę lokomocyjną, należy zabezpieczyć go na tą ewentualność (lek i torebki). Przystanki są organizowane co 4 godziny, przy okazji autokar zatrzymuje się po drodze, aby zabrać inne dzieci. Jak sami widzicie, podróż taka będzie zdecydowanie dłużej trwać niż wyjazd rodzinny samochodem, dlatego warto dać dziecku picie i jedzenie. Gdy dziecko jest już na kolonii, warto umówić się z nim na kontakt telefoniczny po południu, ponieważ dzieci rano mają zajęcia. Gdy nasze dziecko nie posiada jeszcze telefonu, można skontaktować się z nim dzwoniąc do kierownika kolonii, aczkolwiek pamiętajmy o zdrowym rozsądku, gdy kierownik nie odbiera, spróbujmy zadzwonić później, bo być może w tym momencie jest zajęty np. prowadzeniem zajęć. Ważną kwestią jest również kieszonkowe. Zaleca się dać około 150 zł. Często wychowawcy przechowują część kieszonkowego u siebie, mają w tym celu listę, kto ile u nich zostawił, ale wychowawca, robi to tylko i wyłącznie z własnej woli. Jeżeli nie będzie chciał wziąć na siebie takiej odpowiedzialności, to nie ma takiego obowiązku.Gdy przeglądałam stronę Kochamykolonie.pl natknęłam się na Pamiętnik z kolonii. Okazuje się, że rodzice, którzy chcą na bieżąco śledzić co się dzieje i jak się bawią ich dzieci, mogą zaglądać do tej zakładki i śledzić codzienne relacje z przebiegu kolonii. Bardzo mi się takie rozwiązanie podoba, gdyż od mojej córki rzadko kiedy mogę się czegokolwiek dowiedzieć. Tak bez wypytywania możemy sprawdzić co danego dnia się działo.W razie problemów należy zwracać się do kierownika kolonii. W nagłych przypadkach jest udostępniony tzw. TELEFON ALARMOWY, czynny całą dobę.Kolonie to fantastyczny sprawdzian samodzielności, możliwość poznania nowych kolegów i koleżanek, poznania nowych miejsc i najważniejsze, kolonie to niezapomniana PRZYGODA dla dziecka. Myślę, że gdy raz wyślecie dziecko na kolonie, to będzie chciało jechać co roku. Oczywiście jeżeli skorzystacie z oferty sprawdzonego biura takiego jak Kochamykolonie.pl Nie czekajcie za długo z decyzją, bo miejsc jest już coraz mniej. 


Źródło zdjęć - Kochamykolonie.pl


*Post powstał we współpracy z marką Kochamy kolonie.
TOP