piątek, 5 maja 2017

Jak nauczyć niemowlaka pić z butelki.

Dawno, dawno temu jeszcze w czasach starożytnych, bo tak określa czasy swojego niemowlęctwa mój 13 letni Kuba, próbowałam nauczyć go pić z kubka dla dzieci. Trudna to była droga. Niestety nie chciał pić z butelki, a ustniki kubków były dla niego za twarde, woda leciała ciurkiem, co powodowało zachłyśnięcia. Ogólnie mówiąc - koszmar. Ile ja się naszukałam czegoś odpowiedniego.
Całe szczęście czasy się zmieniły i produktów dla małych dzieci jest coraz więcej i są coraz lepiej przemyślane. Tak oto dochodzimy do butelek treningowych. Nie jest to już normalna butelka i jeszcze nie jest to zwykły kubek. Dziś skupię się na NUK First Choice przeznaczonej dla niemowląt od 6 miesiąca życia.Kształtem jak najbardziej jest to już butelka do picia, ale nie ma już  smoczka w typowym kształcie tylko przypomina on bardziej ustnik jak w butelce. Ustnik jest wykonany z termoplastycznego elastomeru, z którego pokarm może się wylewać. Dzięki tej funkcji, dziecko nauczy się samodzielnego picia i kontrolowania tego co robi. Proces ten ułatwi mu przejście na normalny kubek do picia. Ustnik w dotyku jest bardzo miękki, przyjemny. Dodatkowo butelka ma dwa uchwyty, które dopasowane są do rączek małego dziecka. 
Oprócz funkcji tej butelki, bardzo zauroczył mnie jej wygląd. Butelka jest w 4 wersjach kolorystycznych i w 4 różnych wzorach. Dla Emilki ten wzór najbardziej mi się spodobał, ale gdyby była chłopcem to wybrałabym wzór z zajączkami.


Oczywiście odpowiednio należy dbać o czystość butelek, w których serwujemy herbatki ziołowe, mleko, wodę naszym pociechom. Zwykły płyn do mycia nie jest do tego przeznaczony. Nie trzeba być ekspertem, żeby zauważyć w zwykłych płynach sztuczne barwniki, środki zapachowe itp. Dbając o zdrowie niemowlaczka warto stosować specjalnie przeznaczone do tego płyny do mycia butelek np. z firmy NUK. Nie zawiera środków barwiących, ani zapachowych. Według producenta świetnie usuwa osady po mleku, kaszkach, dzięki bioeznymom.

Oto jego skład: środki powierzchniowo czynne (<5% anionowe, niejonowe), Enzym, środki konserwujące (Sodium Formate, Potassium Sorbate)

Do kompletu Emilka otrzymała smoczek. Nie będę wchodziła w rozważania, czy smoczka należy używać, czy też nie. Osobiście mój Kuba bez smoczka nie ruszał się do 1 roku życia, natomiast Patrycja zupełnie go nie chciała. Mój Kuba nie miał żadnych problemów z mową, natomiast Patrycja od wielu lat chodzi do logopedy. U nas stosowanie, lub nie stosowanie smoczka zupełnie nie wpłynęło na mowę dzieci. Według tego co mówią logopedzi, to Kuba powinien mieć problemy z mową a nie Pati. Jak dla mnie, każdy rodzic sam podejmuje decyzję, czy poda dziecku smoczek, czy też nie. A może jednak ssanie smoczka wpływa pozytywnie na rozwój aparatu mowy u dzieci? Akurat Emilka lubi smoczki i dostała do kompletu taki oto model firmy NUK.


Czy wy macie jakieś produkty firmy NUK. Jeśli tak to napiszcie w komentarzu czy je lubicie? 9 komentarzy

 1. Moje dzieciaczki w ogóle nie piły z butelki :) Cyc, a później kubeczek :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja to mam problem żeby nau zyć mlodego pić ze słomki lub z takiego bidona ze slomką. Nie chce wcale.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nuk ma jeszcze fajne kubeczki do nauki picia, może one by się sprawdziły.

   Usuń
 3. moi chłopcy w ogóle nie akceptowali butelki.

  OdpowiedzUsuń
 4. U nas nie było tego problemu, bo butelka była od pierwszych dni życia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kubeczki treningowe to naprawdę fajny wynalazek.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mój pierwszy syn nie uznawał butelki, od razu pił ze słomki. Żadne ustniki mu nie podchodziły. A młodszy pije ze wszystkiego co tylko uda mu się chwycić do rączek - taki egzemplarz;)

  OdpowiedzUsuń
 7. U mnie jedne dzieci kochały smoczek i butelkę≤ inne kompletnie nie. Najmłodsza testowała wszystkie butelki, by z żadnej nie pić nawet mojego odciągniętego mleka. Cóż, taki typ.

  OdpowiedzUsuń
 8. Z butelką nie mieliśmy problemu, jednak wszelkie kubki niekapki niestety nie podeszły najmłodszemu smykowi, bo wolał pić ze zwykłego kubeczka - brał przykład ze starszego rodzeństwa :P

  OdpowiedzUsuń

Z góry dziękuję za wszystkie komentarze :) Agnieszka


TOP