piątek, 5 maja 2017

Jak nauczyć niemowlaka pić z butelki.

Dawno, dawno temu jeszcze w czasach starożytnych, bo tak określa czasy swojego niemowlęctwa mój 13 letni Kuba, próbowałam nauczyć go pić z kubka dla dzieci. Trudna to była droga. Niestety nie chciał pić z butelki, a ustniki kubków były dla niego za twarde, woda leciała ciurkiem, co powodowało zachłyśnięcia. Ogólnie mówiąc - koszmar. Ile ja się naszukałam czegoś odpowiedniego.
Całe szczęście czasy się zmieniły i produktów dla małych dzieci jest coraz więcej i są coraz lepiej przemyślane. Tak oto dochodzimy do butelek treningowych. Nie jest to już normalna butelka i jeszcze nie jest to zwykły kubek. Dziś skupię się na NUK First Choice przeznaczonej dla niemowląt od 6 miesiąca życia.Kształtem jak najbardziej jest to już butelka do picia, ale nie ma już  smoczka w typowym kształcie tylko przypomina on bardziej ustnik jak w butelce. Ustnik jest wykonany z termoplastycznego elastomeru, z którego pokarm może się wylewać. Dzięki tej funkcji, dziecko nauczy się samodzielnego picia i kontrolowania tego co robi. Proces ten ułatwi mu przejście na normalny kubek do picia. Ustnik w dotyku jest bardzo miękki, przyjemny. Dodatkowo butelka ma dwa uchwyty, które dopasowane są do rączek małego dziecka. 
Oprócz funkcji tej butelki, bardzo zauroczył mnie jej wygląd. Butelka jest w 4 wersjach kolorystycznych i w 4 różnych wzorach. Dla Emilki ten wzór najbardziej mi się spodobał, ale gdyby była chłopcem to wybrałabym wzór z zajączkami.


Oczywiście odpowiednio należy dbać o czystość butelek, w których serwujemy herbatki ziołowe, mleko, wodę naszym pociechom. Zwykły płyn do mycia nie jest do tego przeznaczony. Nie trzeba być ekspertem, żeby zauważyć w zwykłych płynach sztuczne barwniki, środki zapachowe itp. Dbając o zdrowie niemowlaczka warto stosować specjalnie przeznaczone do tego płyny do mycia butelek np. z firmy NUK. Nie zawiera środków barwiących, ani zapachowych. Według producenta świetnie usuwa osady po mleku, kaszkach, dzięki bioeznymom.

Oto jego skład: środki powierzchniowo czynne (<5% anionowe, niejonowe), Enzym, środki konserwujące (Sodium Formate, Potassium Sorbate)

Do kompletu Emilka otrzymała smoczek. Nie będę wchodziła w rozważania, czy smoczka należy używać, czy też nie. Osobiście mój Kuba bez smoczka nie ruszał się do 1 roku życia, natomiast Patrycja zupełnie go nie chciała. Mój Kuba nie miał żadnych problemów z mową, natomiast Patrycja od wielu lat chodzi do logopedy. U nas stosowanie, lub nie stosowanie smoczka zupełnie nie wpłynęło na mowę dzieci. Według tego co mówią logopedzi, to Kuba powinien mieć problemy z mową a nie Pati. Jak dla mnie, każdy rodzic sam podejmuje decyzję, czy poda dziecku smoczek, czy też nie. A może jednak ssanie smoczka wpływa pozytywnie na rozwój aparatu mowy u dzieci? Akurat Emilka lubi smoczki i dostała do kompletu taki oto model firmy NUK.


Czy wy macie jakieś produkty firmy NUK. Jeśli tak to napiszcie w komentarzu czy je lubicie? TOP