poniedziałek, 20 marca 2017

Poznaj Polskę - Alexander.

Jakiś czas temu w naszym domu zagościła gra Poznaj Polskę firmy Alexander. Teoretycznie już od przedszkola dziecko poznaje wiadomości dotyczące Polski, ale wiadomo jak to jest :) Jednym uchem wpada, drugim wypada. Nam z pomocą przyszła gra Poznaj Polskę firmy Alexander.

W skład gry wchodzą: dwustronne puzzle, karty pytań, karty strojów, karty dat, tabliczki - herby, plansza, pionki, żetony oraz książeczka z wieloma informacjami dotyczącymi Polski.

Żeby mieć jakieś szanse w grze z dziadkiem (nauczyciel historii, geografii i PO) Patrycja najpierw przeczytała książeczkę. Zawarte są w niej: ogólne informacje geograficzne, daty historyczne, przyroda, sławni Polacy, ciekawostki, stroje ludowe, stolice województw, ssaki, ptaki, ryby.


Przy okazji układania puzzli mogła zapoznać się, gdzie leżą największe miasta w Polsce, oraz województwa. Jęśli za kilka lat zdecyduje się wziąć udział w konkursie z przyrody (tak jak brat), dużo wiadomości będzie miała już opanowanych.Czas zacząć grę :) Gramy jak w normalną planszówkę, tylko że każde pole ma swoje znaczenie.

Literka P oznacza kartę pytań (mamy 2 rodzaje pytań), literka D oznacza kartę dat, a literka S oznacza kartę strojów, literka H to oczywiście herby.
Jeśli gracz poprawnie odpowie na pytanie w wyznaczonym przez klepsydrę czasie, otrzymuje żeton. Poprawność odpowiedzi sprawdzamy na odwrocie karty. Z herbami jest trochę inaczej. To zadanie typu memory. Musimy odnaleźć 2 takie same herby.
 Gra kończy się, gdy jakiś gracz zbierze 10 żetonów.


Zasady są bardzo proste, a walory edukacyjne tej gry są wręcz oczywiste. Dziecko chcąc, lub całkiem przy okazji może przyswoić bardzo dużo różnorodnych informacji o Polsce. Te informacje przydadzą się na lekcjach historii, geografii, polskiego. Będzie mógł przed innymi dziećmi pochwalić się wiedzą, której oni mogą jeszcze nie posiadać. 
Gra w naszym przypadku również zbliża pokolenia, czyli Patrycję z dziadkiem. Pati była zaszokowana, że dziadek ma tak szeroką wiedzę :) Przy okazji gry mogła się dowiedzieć, że oprócz historii, dziadek uczył również geografii i PO oraz, że był w wielu miejscach w Polsce. 

Gra jest bardzo ładnie, estetycznie wydana, natomiast książeczka z informacjami zawiera piękne fotografie .


TOP