piątek, 29 lipca 2016

Emostrefa - rodzicielstwo bliskości.Kangurowanie, pobyt w szpitalu z wcześniakiem, czy czuwanie przy łóżku hospitalizowanego dziecka będą dla rodziców bardziej komfortowe.  Wszystko dzięki EmoStrefom, które powstaną w ramach ogólnopolskiej kampanii „Blisko z Tobą chcę być”. Jest to pierwszy w Polsce program wsparcia dla rodzicielstwa bliskości, nad którego rozwojem czuwa Pharmaceris EMOTOPIC.
Pierwsze dni i miesiące po narodzinach to wyjątkowy czas, kiedy mama, tata i ich dziecko powinni być razem. Częste przytulanie, masaż, kontakt w czasie karmienia czy zabiegów pielęgnacyjnych dają noworodkowi poczucie bezpieczeństwa i stymulują jego prawidłowy  rozwój.


Pharmaceris pragnie wspierać rodziców w sytuacjach, w których budowanie bliskości jest utrudnione, w czasie leczenia dziecka w  szpitalu  czy pobytu noworodka w inkubatorze. Dlatego EMOTOPIC w ramach ogólnopolskiego programu „Blisko z Tobą chcę być” rozpoczyna tworzenie EmoStref umożliwiających rodzicom bliski kontakt ze swoimi dziećmi. W każdej z nich znajdą się m.in.:
 • fotele do kangurowania na oddziałach neonatologicznych,
 • rozkładane łóżka dla rodziców czuwających przy łóżkach szpitalnych swoich dzieci,
 • koala Emo – maskotka oraz gry umilające czas dzieciom i ich rodzicom przebywającym na oddziałach szpitalnych.EmoStrefy powstaną tam, gdzie będą najbardziej potrzebne. Szpitale, przychodnie, placówki medyczne będą mogły zgłosić się do udziału   w programie na: www.emostrefa.pl. Na tej podstawie wybrane  zostaną lokalizacje, gdzie już niedługo powstaną EmoStrefy. Ich tworzenie sfinansuje marka Pharmaceris. Dodatkowo, we współpracy ze znaną i lubianą przez rodziców marką MayLily, powstanie maskotka-cegiełka koala Emo. 10  złotych z  każdej sprzedanej zabawki zasili budżet budowy EmoStref.

Dlaczego rodzicielstwo bliskości?

Twórcami oraz propagatorami rodzicielstwa bliskości (ang. attachment parenting) są William Sears - amerykański pediatra oraz jego żona Martha Sears - dyplomowana pie- lęgniarka i  doradca laktacyjny. Według ich teorii rodzicielstwo bliskości opiera się     na 7 zasadach, które pomagają w  budowaniu bliskiej relacji dziecka z  jego opiekunem.  Są to:
1. Bądź blisko od porodu.
2 . Słuchaj płaczu swojego dziecka.
3. Karm piersią.
4. Noś dziecko przy sobie.
5. Śpij przy dziecku.
6. Pamiętaj o równowadze i wyzna-czaniu granic.
7. Strzeż się trenerów dzieci, uczących powściągliwości wobec dzieci.
Miłość, bliskość i szacunek – tego potrzebują dzieci od swoich rodziców, aby zdrowo się rozwijać. Na tych filarach opiera się rodzicielstwo bliskości. Dotyk, ciepło mamy i taty, kontakt i przytulanie - to odpowiedź na naturalne potrzeby dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych. Dla starszaków wspólne spędzanie czasu i codzienna bliskość są sygnałem akceptacji, zapewniają im pewność siebie i  pomagają  stawiać czoła  trudnym sytuacjom.Jesteś rodzicem i w Twoim mieście, gminie, okolicy nie ma warunków do komfortowej opieki nad wcześniakiem wymagającym kangurowania lub przebywającym w szpitalu dzieckiem, przy którego łóżku stale czuwają rodzice? Jesteś pracownikiem lub przedstawicielem instytucji, organizacji, placówki medycznej, w której potrzebne jest miejsce przyjazne rodzicielstwu bliskości?


22 komentarze

 1. Bardzo potrzebny wpis dla wielu mam :) ja sama będąc z dziećmi w szpitalu, zawsze z nimi spałam - uwielbiam rodzicielstwo bliskości.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna akcja! Całym sercem popieram rodzicielstwo bliskości, dla mnie inne nie istnieje.

  OdpowiedzUsuń
 3. świetny wpis, nie słyszałam o tej stronce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na szczęście u mnie w mieście były odpowiednie warunki dla leczenia wcześniaków. Wiem, że i w Polsce są takie miejsca, ale niestety zdaję sobie sprawę, że nie wszedzie, bo np. w moim rodzinnym mieście nie ma.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo polubiliśmy się z emolientami EMOtopic, z chęcią przystapię do tej akcji!

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajny pomysł. Widać, że marka dba o coś więcej niż sprzedaż.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawy post :) markę znam i osobiście polecam

  OdpowiedzUsuń
 8. Co prawda jeszcze mamą nie jestem i przez jakiś czas nie planuję... ale mimo to cieszę się, że tu zajrzałam! bardzo estetyczny blog! powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 9. Popieram z całego serca. Bliskość, a potem także wsparcie rodziców jest dla dzieci najważniejsza. Zawsze i nie tylko dla malutkich.

  OdpowiedzUsuń
 10. Super napisany post. Marki nie znam ale już teraz to się zmieniło. U mnie synek ma AZS więc dla niego wybieram bardzo łagodne kosmetyki.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawy post. Bardzo popieram rodzicielstwo bliskości. Kangurowanie piękna sprawa, w ogóle bliskość z dziećmi jest najpiekniejsze.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawy post. Bardzo popieram rodzicielstwo bliskości. Kangurowanie piękna sprawa, w ogóle bliskość z dziećmi jest najpiekniejsze.

  OdpowiedzUsuń
 13. Rodzicielstwo bliskości to super ważny temat. Wiem z doświadczenia, jak ważne są pierwsze dni, tygodnie. Nie wolno ich stracić, choćby nie wiem co.

  OdpowiedzUsuń
 14. A u mnie te rodzicielstwo bliskości nie dało efektu, karmienia piersią brak, noszenia także, a tulenie wtedy kiedy było już naprawdę źle...zimny chów jak to mówią Ale synowie sami taki wybrali 😄

  OdpowiedzUsuń
 15. Do rodzicielstwa jeszcze mi nie spieszno, ale na przyszłość będę wiedziała skąd brać wiadomości i czerpać inspiracje :) Świetny blog!

  OdpowiedzUsuń
 16. oj jakże teraz modne jest 'tresowanie dzieci', a niech płacze przecież musi nauczyć się samo spać itp itd.
  Ja nadal 'usypiam' swojego dwulatka kładąc się wraz z nim do jego mikro łóżeczka. Nie zbawi mnie te 15 minut, a przez ten czas mogę się potulić, opowiedzieć bajkę, zaśpiewać kołysankę. I wychodzi nam to obojgu na plus :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie wyobrażam sobie rodzicielstwa bez bliskości. Świetna akcja!

  OdpowiedzUsuń
 18. Bycie tatą bez bliskości się nie może udać. Jak słyszę, jak znajomi warczą na swoje dzieci, jak ludzie na ulicy zachowują się względem swoich dzieci to chce mi się płakać.

  OdpowiedzUsuń

Z góry dziękuję za wszystkie komentarze :) Agnieszka


TOP