poniedziałek, 27 października 2014

Dziecko na Warsztat - Polska.

Ojczyzna nasza to wieś i miasto,
i las, co szumi piosenkę o zmroku,
obłok i słońce, co świeci jasno, 
zboże, co w polu rośnie wysoko.
Ojczyzna nasza to dom i szkoła,
i szara wstęga drogi za domem,
i wszystko, wszystko, co jest dokoła, 
tak bliskie sercu, drogie, znajome.
To mowa, którą od dziecka znamy, 
to ludzie, których nic nie pokona.
Gorącym sercem Ciebie kochamy, 
Polsko, Ojczyzno, ziemio rodzona!

Dziś poznajemy Polskę. Zaczęliśmy od symboli narodowych. Patrycja odkąd chodzi do przedszkola zapoznawana była z nimi.


Następnie przeszliśmy do tego jaki kształt ma Polska. Gdzie są góry, gdzie morze, kraina Mazur.


Następnie zapoznawaliśmy się z roślinnością.


Oraz ze zwierzętami, które zamieszkują nasz kraj.Oczywiście najbardziej Patrycję ciekawiło, gdzie jest Łomża na mapie Polski.


Tym oto tropem doszliśmy do słynnej osoby, z którą się zapoznawaliśmy. Po co szukać gdzieś daleko, skoro na własnym "podwórku" znaleźć można ciekawą postać. Jest nią oczywiście Hanka Bielicka.


"Wybitna aktorka scen warszawskich Hanka Bielicka (właściwie Anna Weronika) przyszła na świat 9 listopada 1915 r. na Ukrainie. Była drugą córką Romualda Jana Bielickiego i Leokadii z Czerwonków. 

Niespełna trzyletnia Hania przybyła do Łomży z rodzicami i siostrą Marysią. Rodzina Bielickich wprowadziła się do kamienicy babci Czerwonkowej, na rogu ulic Dwornej i pl. Kościuszki. Zajęli trzy pokoje z kuchnią na pierwszym piętrze i mieszkali tu do czasu przeprowadzki na ul. Dworną.

Artystka, jak sama wielokrotnie podkreślała, bardzo wiele zawdzięczała swojemu ojcu. Romuald Bielicki przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Komunalnej Kasy Oszczędności w Łomży. Był też posłem na Sejm. Bardzo dbał o wykształcenie swych dzieci i nigdy nie szczędził na to funduszy. Kiedy jeden z sąsiadów zapytał go, dlaczego nie buduje kamienicy w Łomży, wskazując na córki odpowiadał: "Tu są moje dwie kamienice”. 

To pozwoliło absolwentce łomżyńskiego gimnazjum rozpocząć studia na Wydziale Filologii Romańskiej Uniwersytetu Warszawskiego i w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej. Także za ojcowską radą, w końcu sierpnia 1939 r., Hanka przyjęła propozycję angażu w Teatrze "Na Pohulance” w Wilnie. Dzięki temu nie podzieliła losu pozostałych członków rodziny Bielickich, których po zburzeniu kamienicy we wrześniu 1939 r., wywieziono do Kazachstanu. 

Ambasador Łomży
Przebywając w Wilnie Bielicka poślubiła ówczesnego amanta polskiego kina Jerzego Duszyńskiego (znanego najbardziej z roli Józefa Piłsudskiego w filmie J. Kawalerowicza "Śmierć prezydenta”), którego poznała jeszcze w szkole aktorskiej. Małżeństwo znanych aktorów przetrwało do 1953 r. 

Udzielając wywiadów, Bielicka wielokrotnie mówiła o rodzinnym domu w Łomży. W roku 1969 r. powstała piosenka "My z Łomży” promująca nasz nadnarwiański gród. Utwór brawurowo wykonała Hanka Bielicka i odtąd uchodził on za nieoficjalny hymn miasta. 

Pięć lat później, w 1974 r., pani Hanka otrzymała tytuł "Honorowego Obywatela Miasta Łomży”. Często brała udział w spotkaniach warszawskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Wielokrotnie odwiedzała też rodzinne miasto
Trzydzieści lat po otrzymaniu honorowego obywatelstwa, z rąk wojewody łomżyńskiego przyjęła odznakę "Za zasługi dla województwa łomżyńskiego”. " 
W Łomży powstał również Salonik Hanki Bielickiej, gdzie można podziwiać między innymi jej stroje i słynne kapelusze.
W planach było wykonanie pięknego kapelusza, ale niestety hospitalizacja męża pokrzyżowała nam plany. jednak co się odwlecze ... .


                                        
TOP