poniedziałek, 23 czerwca 2014

Przyroda pod lupą - zboże.

Jakiś czas temu zgłosiłam się do projektu "Przyroda pod lupą", który organizuje Ilona. Długo nie mogłam zdecydować się na nasz pierwszy temat. Aż któregoś dnia byliśmy sobie na wycieczce do lasu. Jednak tym razem skręciliśmy w ścieżkę w drugą stronę.                                                                                                                          

             
                                                                                                                                                                                                                  Ukryte za drzewami ukazało się pole zboża. Myślałam, że to pszenica, ale czytelnik mnie poprawia, że to jęczmień więc potraktujmy to ogólnie jako zboże. Temat znalazł nas :) W końcu każde dziecko powinno wiedzieć z czego się robi mąkę a później chleb itp.

Zacznijmy od zboża przykładowo pszenicy:

Pszenica to typowe zboże klimatu umiarkowanego. Zasięg uprawy rozciąga się od 60°N do 50°S. W tropiku pola pszenicy można spotkać jedynie na wyżynie Dekan w Indiach, wyżynach EtiopiiKeniiTanganiki oraz Ekwadoru. Typowa roślina zbiorowisk trawiastych (stepówprerii), a więc stref klimatycznych umiarkowanie wilgotnych.
Pszenica zawiera duże ilości skrobi. Zawiera najwięcej białka i glutenu ze wszystkich gatunków zbóż. Dostarczają one także organizmowi: estrogenyryboflawinętiaminęniacynękarotentokoferol. Bogata w związki mineralne (sodu, wapnia, potasu, magnezu, fosforu, siarki, żelaza) i witaminy B1, B2, D, E, K, PP. (Wikipedia)


No dobrze. Mamy już pszenicę. Teraz musimy zrobić z niej mąkę. Do żadnego prawdziwego młyna nas nie wpuszczą, dlatego postanowiłam dzieciaki zabrać do skansenu, aby choć trochę miały wyobrażenie o młynach. W sumie to taki stary młyn jest nawet ciekawszy niż te nowoczesne.Skoro wiemy już z czego robi się mąkę i jak wygląda młyn, czas dowiedzieć się co możemy teraz z tej mąki zrobić. Mąka ma wiele zastosowań. Podstawowy wyrób to oczywiście chleb, makaron oraz wszelakiego rodzaju ciasta i ciasteczka. Moje dzieci zdecydowały się w ramach naszego projektu wykonać swoje ulubione ciasteczka Franklina :)
Oto nasz pierwszy projekt :) Teraz wyczekujcie następnego.
TOP